Główną zaletą programów do zarządzania gospodarstwem jest zapewnienie precyzji w samym zarządzaniu. Wszystkie informacje są w jednym miejscu, można je szybko odnaleźć i nie trzeba inwestować czasu w organizowanie mnóstwa danych. Często spotykanym ułatwieniem jest półautomatyczne generowanie karty pola. Właściciel gospodarstwa – jeśli rzetelnie wprowadza odpowiednie dane – jednym kliknięciem może wygenerować kartę pola.

Agridata potrafi więcej, bo w połączeniu z zewnętrznymi urządzeniami (LARO, PARO i TARO), sam wypełnia kartę pola. Właścicielowi gospodarstwa pozostaje jedno kliknięcie, a zaoszczędzony czas może poświęcić na analizę wyników i strategiczne planowanie rozwoju.

Agridata w chmurze – dlaczego?

 

Wiele z programów do zarządzania gospodarstwem, których obsługa wymaga więcej czasu od użytkownika, instaluje się lokalnie, bezpośrednio na dysku twardym komputera. Natomiast Agridata jest rozwiązaniem chmurowym, co znaczy, że nie trzeba go instalować. Aby korzystać z naszego programu wystarczy komputer, laptop, lub urządzenie przenośne, przeglądarka, połączenie z internetem i aktywne konto. Chmura pozwala nam też w łatwy sposób wprowadzić funkcjonalności, które sprawiają, że Agridata wspomaga zarządzanie gospodarstwem jeszcze bardziej niż typowe programy. Dzięki chmurze możemy zapewnić precyzyjny monitoring upraw, maszyn i pracowników. Rozwiązanie chmurowe jednak budzi czasem wiele pytań – dlaczego Agridata nie jest instalowane lokalnie i czy jest to bezpieczne.

Wielu ludzi obawia się utraty kontroli nad danymi

Rozwiązania chmurowe zyskują na popularności, jednak przedsiębiorcy często ostrożnie podchodzą do czerpania korzyści z nowych, nie do końca poznanych możliwości. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ wydaje się, że stracić można dużo. Głównymi wątpliwościami zgłaszanymi przeciw rozwiązaniom chmurowym są:

  • Kontrola nad danymi i samym rozwiązaniem – jeśli chmura z jakiegoś powodu przestanie działać, przedsiębiorca nie może „zresetować komputera”, ani wezwać do siebie kogoś, kto uruchomi ponownie sprzęt, lub odzyska cenne dane.
  • Bezpieczeństwo – wydaje się, że dane na lokalnym komputerze są bezpieczniejsze niż w internecie. Jasne jest: kto ma dostęp do danych i gdzie fizycznie znajduje się ich nośnik.
  • Konieczność wiązania się z określonym dostawcą – dane nie są przechowywane lokalnie, na komputerze, co się więc z nimi stanie jeśli nie przedłużę usługi?

W rzeczywistości rozwiązania chmurowe niwelują te problemy, lub wręcz usprawniają te obszary działania.

Chmura a programy do zarządzania gospodarstwem instalowane lokalnie

Rozwiązania chmurowe mają wiele unikalnych zalet, ale najlepiej je zrozumieć porównując do programów instalowanych lokalnie na komputerze:

  • Kontrola nad danymi i samym rozwiązaniem – dane przechowywane w chmurze są regularnie zabezpieczane przez kopie zapasowe, więc ich utrata w przypadku jakiejkolwiek awarii jest praktycznie niemożliwa. Dostępność usługi jest gwarantowana kontraktem (minimum 98.5% całkowitego czasu/miesiąc), a administratorzy Agridata stale monitorują bezpieczeństwo i wydajność samej aplikacji, reagując na zmiany i ewentualne zagrożenia. Jeśli porównać to do rozwiązań instalowanych lokalnie, jest to układ podobny do posiadania zespołu informatyków na etacie.
  • Bezpieczeństwo – dane przechowywanie lokalnie, jeśli nie są zaszyfrowane, mogą być wykradzione przez niepowołane osoby, bądź przez atak hackera. Natomiast dane przechowywane w chmurze z założenia są zaszyfrowane i przy zachowaniu zwykłych środków ostrożności (mocne hasło i niekorzystanie z podejrzanych urządzeń/oprogramowania), wykradnięcie takich danych jest praktycznie niemożliwe. Agridata nikomu nie udostępnia danych. Nasi administratorzy mają wgląd w dane użytkowników wyłącznie w momencie rozwiązywania problemów danego użytkownika.
  • Szybsze działanie aplikacji – ponieważ obliczenia są wykonywane na serwerze, nie na lokalnym urządzeniu, aplikacja działa zawsze sprawnie.
  • Nie trzeba kupować własnego serwera – aby lokalnie instalowana aplikacja miała takie funkcjonalności jak Agridata, potrzebny by był dedykowany serwer (koszt rzędu 15 tysięcy złotych miesięcznie). W przypadku rozwiązania chmurowego żadna awaria prądu lub dostępu do internetu nie blokuje pracy programu. Jednak jeśli z jakichś powodów któryś z naszych użytkowników uznałby za konieczne zainstalowanie lokalnej instancji oprogramowania – również możemy to wykonać.
  • Automatyczne aktualizacje i naprawy błędów – w przypadku rozwiązania chmurowego wszystko dzieje się bez konieczności sprawdzania aktualności oprogramowania, ściągania najnowszej wersji i instalowania jej na komputerze.
  • Konieczność wiązania się z określonym dostawcą – w rozwiązaniach chmurowych nie jest to większe ograniczenie, niż w przypadku programów instalowanych na komputerze. Zmiana oprogramowania wiąże się z przenoszeniem danych. W Agridata można eksportować wiele danych, co ułatwia np. zachowanie rejestru działań agrotechnicznych w przypadku rezygnacji z usługi. Pod koniec maja w życie wejdzie rozporządzenie RODO, które gwarantuje możliwość przenoszenia własnych danych między usługodawcami.

Chmura jest szybsza, bardziej elastyczna i bezpieczniejsza

Unikalnych zalet chmury jest więcej, niż takich, które wynikają z prostego porównania do programów instalowanych lokalnie. Są to jednak już kwestie bardziej techniczne, które wychodzą poza zakres tego artykułu. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania w tym (i nie tylko) temacie. Skontaktować się z nami możecie bardzo łatwo – wystarczy kliknąć tutaj i zadzwonić, lub napisać do nas. Każdy zainteresowany otrzyma również darmowy dostęp do testowej wersji Agridata.