Działanie 10 – Rolno-środowiskowo-klimatyczne

Dwa poradniki: PROW program dla rolników – jak uzyskać pomoc

W pierwszym kwartale 2018 ruszają kolejne nabory do rządowego programu dla rolników – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). To doskonała okazja dla rolników na otrzymanie wsparcia dla rozwoju gospodarstwa.
W szczególności zwracamy uwagę na dwa poddziałania:
W tym artykule przybliżymy szczegóły przyznawania pomocy i sposoby, w jakie Agridata pomaga uzyskać dofinansowanie. Ponieważ informacje na rządowych stronach bywają mało czytelne, postanowiliśmy stworzyć przejrzyste podsumowanie.

Wysokość wsparcia

Pomoc jaką można uzyskać w ramach tego działania wynosi 400 zł / ha dla gospodarstw o powierzchni powyżej 3 ha. Pomoc przyznawana jest na podstawie gruntów ornych (jeśli rolnik nie posiada gruntów ugorowanych i nie uprawia tytoniu) i ma różną wypłacalność dla większych powierzchni niż 50 ha.
  • 100% stawki podstawowej – za powierzchnię  od 0,10 ha do 50 ha;
  • 75% stawki podstawowej – za powierzchnię powyżej 50 ha do 100 ha;
  • 60% stawki podstawowej – za powierzchnię powyżej 100 ha.
Wsparcie wypłacane jest przez pięć lat za każdy rok spełnionych wymagań. Agridata to rozwiązanie, które ułatwi ci dotrzymanie zobowiązań każdego roku i sprawi, że udokumentowanie działań zajmie tylko chwilę.

Jak Agridata pomaga uzyskać wsparcie?

Poniższa tabelka przedstawia wymagania, które Agridata załatwia niemal za ciebie.

Wymóg Rozwiązanie Agridata
Obowiązek posiadania planu działalności rolno-środowiskowej. Agridata znacznie ułatwia stworzenie i dokumentowanie planu działalności rolno-środowiskowej. Wszystkie informacje o gruntach znajdziesz w jednym miejscu, a dedykowany raport sam obliczy procentowy i powierzchniowy udział danej uprawy we wszystkich gruntach. Późniejsze wypełnianie oficjalnych raportów jest dzięki temu znacznie szybsze. Agridata to także miejsce do planowania przyszłych upraw – wraz ze zmianowaniem i międzyplonami.
Obowiązek prowadzenia rejestru działalności rolnośrodowiskowej. Dla każdego ciągnika wyposażonego w urządzenie LARO i maszyny z urządzeniem PARO, Agridata automatycznie zapisuje wszystkie zabiegi agrotechniczne. Zapisywanie i drukowanie raportów z tych działań to kwestia paru kliknięć.
Określony udział upraw i zbóż. Dzięki Agridata szybko zweryfikujesz procentowy i powierzchniowy udział każdej uprawy w całej powierzchni twojego gospodarstwa.
Obowiązek corocznego opracowania i przestrzegania planu nawozowego. Agridata automatycznie obliczy i wygeneruje plan nawozowy dla każdego gruntu ze sprawdzoną zasobnością mineralną, co zaoszczędzi ci wielu godzin analiz i planowania. Wszystkie zabiegi agrotechniczne i plony są automatycznie zapisywane przez system, więc ta część wymogu jest również wypełniana przez Agridata.
Zmianowanie co najmniej 3 grup upraw. Dzięki przejrzystemu podglądowi na obecne uprawy i możliwości planowania sezonów, z łatwością wypełnisz ten wymóg.
Co najmniej jednokrotne zrealizowanie międzyplonu (w okresie pięcioletniego rozliczenia). W Agridata z łatwością zaplanujesz wszystkie międzyplony. Program weźmie pod uwagę twoje stany magazynowe i wskaże ci zasoby, które trzeba zamówić.

Są to jedne z najbardziej uciążliwych wymogów organizacyjnych. Agridata wesprze cię w ich wypełnieniu. Poza powyższymi wymogami jest jeszcze wiele innych, i żeby odpowiednio wypełnić wymaganą aplikację do tego programu, polecamy skontaktować się z naszymi zaufanymi doradcami: