Zarządzanie parkiem maszynowym w gospodarstwie, w okresie intensywnych prac polowych, jest sporym wyzwaniem. Maszyny rolnicze są podstawą pracy gospodarstwa rolnego, ale oprócz pilnowania ich stanu technicznego trzeba jeszcze zwracać uwagę na prawidłowy przebieg prac polowych. To stwarza wiele potencjalnych problemów:

 • jeśli któraś maszyna przestanie funkcjonować, plan prac polowych jest zagrożony, niewykonany
 • w natłoku zadań do wykonania łatwo przeoczyć istotne szczegóły, jak np. wymiana oleju, wywianie zanieczyszczeń z bębna młócącego i wentylatora
 • przeglądy techniczne, ubezpieczenia, raty za maszyny – to kolejne zadania o których trzeba pamiętać
 • często się zdarza, że bez odpowiedniego wsparcia przy planowaniu, zadania takie jak przeglądy serwisowe i wymiana oleju odkładane są na ostatnią chwilę. Stwarza to ryzyko, że wiele maszyn naraz będzie potrzebowało konserwacji

Większość programów ERP dla rolnictwa proponuje proste rozwiązanie tego problemu pozwalając ustawić serię przypomnień dla danego wydarzenia (wymiana oleju, serwis części, przegląd) na konkretną datę. O ile na papierze można zaplanować optymalne wykonanie zabiegów konserwacyjnych, o tyle w rzeczywistości wiele z nich zależy od stanu i przebiegu maszyny, nie od sztywno ustalonych ram czasowych. Stąd, przy stosowaniu prostych programów ERP może się często okazać, że wymiana oleju lub serwis części nie są jeszcze potrzebne, lub były potrzebne już jakiś czas temu. Tracimy wtedy czas i środki.

W Agridata, dzięki zastosowaniu chmury obliczeniowej Microsoft Azure i rozwiązań IoT dla rolnictwa, możemy działać szybko i zgodnie z realiami:

 • jako że praca każdej maszyny jest monitorowana, przypomnienia (np. o serwisie, czy wymianie części) można ustalić pod kątem motogodzin
 • przypomnienia aktywują i są także wysyłane na wyznaczony adres e-mail, przez co eliminujemy możliwość przegapienia odpowiedniego momentu
 • przejrzysty podgląd na stan maszyn i zaplanowane działania, oraz różne sposoby aktywacji powiadomień (przebieg/czas) pozwalają na sprawne zaplanowanie prac konserwacyjnych – odpada ryzyko serwisowania wielu maszyn naraz
 • przypomnienia mogą być aktywowane z odpowiednim wyprzedzeniem (dni albo motogodziny)

Dodawanie przypomnienia pod względem przebiegu.

Takie rozwiązanie pozwala uniknąć wielu problemów związanych z utrzymaniem parku maszynowego. Dla dodatkowej optymalizacji prac, wprowadziliśmy też możliwość prowadzenia książki serwisowej w Agridata. Dzięki temu po sezonie łatwo jest przeanalizować wszystkie wpisy i zauważyć zależności. Często udaje się dostrzec sposoby na zredukowanie kosztów.

Przykład: Po sezonie otwieram książkę serwisową w Agridata. Widzę, że w sezonie serwisanci montowali lemiesze firmy A i B. Lemiesze firmy A wytrzymały 500 ha i kosztowały 500 złotych. Lemiesze firmy B wytrzymały 430 ha i kosztowały 400 złotych. Jeśli do tego dodam koszty serwisu (zapisane w tym samym miejscu), łatwo obliczę bardziej korzystną opcję.

Przykładowa historia serwisowa.

Jednak zarządzanie parkiem maszynowym to więcej niż przeglądy i serwisowanie. Pod uwagę trzeba brać również zakup i sprzedaż maszyn, a więc m.in. amortyzację, zużycie paliwa i koszt pracy. Agridata pozwala na wprowadzenie wszystkich tych zmiennych dla każdej maszyny. Najważniejsze parametry, które definiują maszyny to:

 • cena i data zakupu
 • rok produkcji
 • katalogowe zużycie paliwa
 • koszt pracy
 • przebieg
 • prędkość transportowa

Przykładowa karta maszyny.

Podsumowując, istnieje wiele sposobów na zarządzanie parkiem maszynowym. Od organizacji dokumentów, przez proste programy ERP dla rolnictwa, po Agridata, które pozwala całościowo poradzić sobie z wyzwaniami stawianymi przez prowadzenie gospodarstwa. Powyższe funkcje przede wszystkim pozwalają zdjąć z rolnika znaczny ciężar związany z parkiem maszynowym, ale mają też inne zastosowanie. Jeśli dla każdej maszyny wprowadzimy odpowiednie parametry, Agridata potrafi także obliczyć koszt każdego zabiegu agrotechnicznego, co pozwala optymalizować zyski. Nasze zewnętrzne urządzenia montowane na maszynach pozwalają automatycznie zapisywać wykonywane prace w karcie pola – przez co przechodzimy od zarządzania parkiem maszynowym do zarządzania całym gospodarstwem.

Zapraszamy do kontaktu z nami, ponieważ podstawową wersję Agridata (program ERP bez możliwości monitorowania maszyn) można testować całkowicie za darmo.