Jak zwiększyć rentowność gospodarstwa rolnego przy pomocy systemu ERP?

10 grudnia 2017Artykuły, Firmowe, Publikacje

Systemy ERP (z angielskiego Enterprise Resource Planning) to programy komputerowe przeznaczone do zarządzania przedsiębiorstwem i jego zasobami. Od początku lat 90-ych przyspieszały rozwój przedsiębiorstw z najprzeróżniejszych sektorów, a od roku 2000 zaczęły zdobywać sektor rolniczy. Przepływ towarów i usług wewnątrz Unii Europejskiej znacząco podniósł poziom konkurencyjności w rolnictwie. Zarządcy gospodarstw z najlepiej rozwiniętych krajów UE posiadają dobry park maszynowy, wysokiej jakości urządzenia i wielu podwykonawców. Taka sytuacja wymusza stosowanie najefektywniejszych rozwiązań, a tradycyjne metody zarządzania często okazują się mniej precyzyjne i powolniejsze niż cyfrowe odpowiedniki. Wdrożenie odpowiedniego oprogramowania ERP pozwala gospodarstwu rozwijać się szybciej i zgodnie z wymaganiami rynku.

Badanie IDG Research Service wykazało, że przedsiębiorstwa / farmy korzystające z systemów ERP w porównaniu do konkurencji bez podobnych rozwiązań:

Oprogramowanie ERP dla branży rolniczej, spożywczej i sadownictwa
 • rozwijają się o 35% szybciej
 • zwiększają swoją produktywność o 10%
 • rokrocznie zwiększają przychód o około 9%
 • wprowadzają produkty na rynek o ponad 11% szybciej

Chociaż trudno znaleźć podobne badania zawężone do sektora rolniczego, to korzyści płynące z używania systemu ERP są nie do pominięcia. Coraz więcej gospodarstw korzysta z cyfrowych rozwiązań i coraz więcej programów tego typu pojawia się na polskim rynku.

Najbardziej znane programy ERP to: VitalFields, AgroAsystent, FarmLider, BitFarma, GateKeeper. Każdy z nich jest zaprojektowany w nieco inny sposób i skierowany jest do nieco innych odbiorców. Niektóre wyróżniają się możliwością generowania wniosków o dopłaty obszarowe, inne mają moduły do zarządzania trzodą lub sadami. Jednak kręgosłup każdego systemu ERP jest niezmienny:

 • Moduły magazynowe, ekonomiczne, zarządzanie gruntami oraz uprawami i maszynowe pozwalają efektywniej zarządzać zasobami. Wszystkie informacje są w jednym miejscu, co pozwala precyzyjnie planować zapotrzebowanie na zasoby i prace.
 • Zestaw raportów, które pomagają zwiększyć rentowność gospodarstwa rolnego. Przejrzysty podgląd na koszty zasobów i przychód pozwala podejmować strategiczne decyzje dotyczące profilu działalności.
 • Karta pola w cyfrowej postaci pozwala skrócić do minimum czas potrzebny na formalności. Większość programów dopisuje do karty wszelkie informacje dotyczące zabiegów agrotechnicznych, nawożenia, stosowania środków ochrony roślin. Wygenerowanie karty pola ogranicza się do jednego kliknięcia.
 • Mapa z podglądem na działki, uprawy i plony ułatwia planowanie upraw z uwzględnieniem płodozmianu.

Cyfrowe rozwiązania nie rozwiążą wszystkich problemów związanych z prowadzeniem gospodarstwa. Jednak dobrze zaprojektowane programy pozwalają szybko podejmować trafne decyzje. Każdy z wyżej wymienionych systemów stara się to robić w nieco inny sposób, chociaż większość nie jest wolna od podstawowych problemów zgłaszanych przez użytkowników:

 • Oprogramowanie nie komunikuje się z maszynami pracującymi w polu, więc użytkownicy muszą ręcznie wprowadzać informacje o wszelkich zabiegach agrotechnicznych, zamówieniach, stanie pojazdów i zmianach w stanie magazynowym.
 • Oprogramowanie jest nieprzystosowane do specyfiki gospodarstwa, ponieważ modele, na których operuje oprogramowanie są upraszczane dla uzyskania ich uniwersalności.
 • Przytłaczająca ilość funkcji wymaga od użytkownika długiego okresu nauki.
 • Dane w bazie danych są nieaktualne (ceny kupna/sprzedaży).
 • Dane (zabiegi, plony, dostawy do magazynu) trzeba wprowadzać do programu ręcznie, co jest często czasochłonne.

Agridata zaprojektowaliśmy bez tych wad – w tym celu pracujemy bezpośrednio z rolnikami. Skupiliśmy się na prostocie obsługi i maksymalizacji korzyści płynących z używania systemu ERP. Wszystkie kluczowe informacje są łatwo dostępne – użytkownik może dostosować stronę główną do własnych potrzeb. Dane są na bieżąco aktualizowane. Ceny kupna/sprzedaży pobierane są z giełdy, komunikaty PIORIN i pogoda są wyświetlane dla danego powiatu i najważniejsze – zużycie zasobów, oraz zabiegi agrotechniczne są automatycznie wprowadzane do programu. Największą zaletą Agridata jest to, że komunikuje się z urządzeniami pracującymi w polu – dzięki temu nasi użytkownicy mogą się skupić na rozwijaniu gospodarstwa. Połączenie programu cyfrowego z rzeczywistymi urządzeniami daje elastyczne rozwiązanie, które z założenia dostosowuje się do specyfiki gospodarstwa.

Zwiększanie rentowności gospodarstwa jest istotą programów ERP. Dzięki precyzyjnym zestawieniom i raportom pomagają szybko podejmować trafne decyzje. Nie wszystkie jednak programy są wolne od wad, które utrudniają osiągnięcie maksimum korzyści. W Agridata słuchamy naszych użytkowników i dostarczamy rozwiązanie, które pozwala szybko zwiększyć efektywność przedsiębiorstwa.

Agridata jest systemem ERP, który można wypróbować za darmo i bez konsekwencji. Nasi konsultanci doradzą każdemu zainteresowanemu i rozjaśnią wątpliwości. Wszelkie niezbędne informacje kontaktowe można znaleźć na stronie https://agridata.eu/kontakt/. Agridata jest przez nas nieustannie rozwijane – również o możliwości sugerowane nam przez użytkowników.